Dr. Barsi Ernő emlékkiállítás az Apáczai Karon

barsi_erno.jpg

Dr. Barsi Ernő életművéből készült állandó kiállítás nyílt 2022. december 5-én a győri Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar könyvtárában.

Dr. Barsi Ernő etnográfusként könyvek sokaságával járult hozzá szülőföldje sokoldalú néprajzi leírásához és a magyar népdalkincs feltárásához. Több mint fél évszázadot töltött a katedrán, tanítók több nemzedékét oltotta be a néphagyomány szeretetével. Népzenekutató, református lelkész, pedagógus, főiskolai tanár, hegedűművész, kórusvezető, értékmentő, ismeretterjesztő volt ő egy személyben. Járta az országot hegedűjével, hogy ízes szóval, és zenei illusztrációkkal mutassa be a magyar népzene karakterét, megőrzendő kincseit. Célja az volt, hogy hallgatói, olvasói ismerjék meg a hagyományainkat, szeressék és ápolják is azokat, építsék be lelki életükbe.

 

Dr. Barsi Ernő tudományos munkásságát elsősorban néprajzi- népzenei gyűjtései fémjelzik. Kutatta, gyűjtötte, publikálta elődeink hagyatékát, de ugyanolyan fontosnak tartotta azt szóban, hegedűjátékban is bemutatni. Hatalmas mennyiségű és sokrétű ismeretanyagot hagyott maga után. Fáradhatatlannak tűnt. Hosszú élete során országszerte hatezernél is több előadást tartott. Egyetemi katedrán és tudományos konferenciákon éppúgy, mint kicsiny falusi kultúrházakban, nyári táborokban. Jó volt ismerni, élmény volt hallgatni és kiváltság volt tanulni tőle. Sályon született 1920-ban, középiskolai tanulmányait Sárospatakon végezte. Érettségi után a pataki teológián tanult. A Zeneakadémiára végzett református lelkészként nyert felvételt. Tanította őt Kodály Zoltán is.

A diploma megszerzése után 1947-ben hegedűtanári állást kapott a győri konzervatóriumban. Már az 50-es évektől rendszeresen gyűjtött népzenei anyagokat szülőfalujában, majd Győrben, a Kisalföldön, a Balaton és a Velencei-tó vidékén, a Bodrogközben, a Bükkalján, a Csallóközben, Mátyusföldön, Erdélyben, az ausztriai Őrvidéken és a bulgáriai Sumen környékén. A néprajzi gyűjtés és a tanítás mellett rendszeresen tartott tudományos- és ismeretterjesztő előadásokat.

1970-ben doktorált néprajzból, 2012 szeptemberében az 53. tanévet kezdte meg a katedrán. A főiskolán kezdetben éneket és hegedűt tanított, majd néprajz speciálkollégiumot alapított. Több tanítványa az ő hatására választotta a néprajz szakmát. Országosan komoly szerepe volt a néprajz megszerettetésében és népszerűsítésében, a néphagyomány óvodai-iskolai átadásában máig az ő munkáira támaszkodnak. Néprajztudósi munkásságát több mint negyven könyv, négyszáz tanulmány, ötezret meghaladó előadás alkotja. Pályafutása során Európa számos országába és Kanadába is meghívták. Tevékenységét számos állami, megyei, városi díjjal és kitüntetéssel ismerték el. Kilencvenhárom éves korában hunyt el.

A Dr. Barsi Ernő Szakkollégium által rendezett kiállítás nyilvános, a könyvtár nyitvatartási idejében ingyenesen látogatható.

Szövegek forrásai: https://ak.sze.hu/dr-barsi-erno-eleterol-nyilt-kiallitas és https://jogineprajz.abtk.hu/arch%C3%ADvum/2625

Videó a megnyitóról

GALÉRIA a kiállításról