Digitális transzformáció közgyűjteményekben

SZE_EKL_logo.png

A Széchenyi István Egyetem Egyetemi Könyvtár és Levéltár 2024-ben ünnepli fennállásának 50. évfordulóját. A jubileum alkalmából különféle programokat szerveztünk. 
 
 
- Időszaki kiállítás az 50 éves egyetemi könyvtár múltjáról és jelenéről
 
 
A továbképzésen elhangzott előadások élenjáró digitális technológiák nyújtotta lehetőségeket mutatta be a résztvevők számára. Napjainkban az információtechnológia fejlődése ugyanis számos téren új megoldásokat kínál. A digitális transzformáció során az információtechnológia megoldásai kerülnek egy szervezet megújításának központjába és az valamennyi tevékenységét átszövi.
 
A résztvevőket egyetemi vezetők Dr. Lukács Eszter, az SZE nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettes és  Tóth Csilla, a SZE EKL igazgató valamint a szervezésben együttműködőként résztvevő szakmai szervezetek elnökei: Marton József, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Országos Műszaki Információs Központ és Könyvtár főigazgatója, az Egyetemi Könyvtárigazgatók Kollégiumának elnöke és  Vajda Tamás, a Szegedi Tudományegyetem Levéltárának igazgatója, a Magyar Felsőoktatási Levéltári Szövetség elnöke köszöntötte.
 

Felsőoktatási és közgyűjteményi keretek között az teljeskörű digitális transzformáció megvalósítása várhatóan hosszú ideig fog tartani, mégis érdemesnek tartottuk, hogy bemutassuk a kínálkozó lehetőségeket. A digitális transzformáció stratégiai szemléletet és egy attitűdbeli változást is igényel. Nyitottságot az újdonságra, hajlandóságot a kísérletezésre és az újító, innovatív ötletek megvalósítására. A könyvtárak és levéltárak, mint információszolgáltató intézmények különösen támaszkodhatnak az adat- és technológia alapú megoldásokra. 

A "Digitális transzformáció közgyűjteményekben" konferencia átfogó képet nyújtott a digitalizáció könyvtári és levéltári alkalmazásairól, különös tekintettel az adatvezérelt és mesterséges intelligencia alapú megoldásokra. Az előadások és szakmai bemutatók során a résztvevők megismerhették a legújabb technológiai trendeket, az elektronikus iratkezeléstől a folyamatautomatizálásig. A program a gyakorlati tapasztalatok és jövőbemutató stratégiák bemutatásával segítette az intézmények digitalizációs törekvéseinek támogatását.

 
“Digitális transzformáció közgyűjteményekben” konferencián elhangzott előadások anyagát itt találják:
 

“Digitális transzformáció közgyűjteményekben” konferencia

Program:

9:30-10:00 Regisztráció

10:00-10:30 Köszöntők

10:30-10:50 - Kulturális örökségünk megőrzésének stratégiai tervezése és programjai az elmúlt 30 évben - Szüts Etele (OSZK, KI igazgató)

 

10:55-11:15 - A Magyar Nemzeti Levéltár elektronikus iratkezelése - Szakács Gergely - Poros Lilla (MNL OL Ügyfélszolgálati Osztály)

11:20-11:40 - Folyamatmenedzsment az egyetemi iratkezelésben - Greff András (SE Jogi és Igazgatási Főigazgatóság, kiemelt projektmenedzser)

11:45-12:05 - Mesterséges intelligencia használata a közgyűjteményi munkában - Homor Péter (SZE EKL, levéltárvezető)

 

12:10-13:20 – Ebéd (SZE ÉTTEREM)

 

Választható program 

13:30-14:00 –  Library Tour VAGY Archives Tour

 

14:10-14:30Tudományos publikálás támogatása mesterséges intelligenciával -Keséné Bohácsi Beáta (SZE EKL könyvtári asszisztens, PhD hallgató)

14:35-14:55 Mesterségem: intelligencia - a folyamatautomatizálás fejlődése a SZE EKL-ban -Hegedüs Péter (SZE EKL, osztályvezető)

15:00-15:20 A negyedik ipari forradalom könyvtári aspektusa - Zsömle Viktor (SZE EKL, könyvtáros)

 

15:30- 16:00 – Rendezvény zárása

50 éves mérföldköveink - videó